X
تبلیغات
رایتل

جورواجور

دایی: قطبی فراری دلش برای ایران نمی‌سوزد

 

جلسه مطبوعاتی علی دایی بعد از فینال جام‌حذفی 2 ساعت بعد از بازی انجام شد. دایی با لبی خندان وارد سالن شد و سرحال و قبراق جواب تمام سوال‌های خبرنگاران را داد و حتی هر از گاهی چاشنی خنده و شوخی را هم به حرف‌هایش اضافه کرد.

او از تحلیل بازی شروع کرد: «بازی خوبی برابر گسترش فولاد برگزار کردیم و باید به تمام بازیکنان و مخصوصا به هوادارانی که شرایط ایده‌آل را برای ما مهیا کردند خسته‌ نباشید بگویم. تیم ما بهتر از حریف بود و به لطف خدا به حق خود رسیدیم.»
از نظر او پرسپولیس می‌توانست بهتر بازی را ببرد: می‌توانستیم با اختلاف بیشتری بازی را ببریم. خوشبختانه در نیمه اول 2 گل به حریف زدیم اما در نیمه دوم فکر کردیم همه چیز تمام شده است. البته ما 80 درصد از راه قهرمانی را در تبریز طی کرده بودیم و با جوی که در آن شهرستان بود بازیکنانم غیرت خودشان را نشان دادند. بازیکنان پرسپولیس در تبریز حتی راه رفتن‌شان در زمین دچار مشکلاتی بود اما در آن بازی سخت توانستیم حریف را مغلوب کنیم.»
سرمربی پیشین تیم ملی در جواب سوالی مبنی بر اینکه بعد از روز تلخ مقابل عربستان در ورزشگاه آزادی، قهرمانی در جام حذفی باعث شد گذشته‌ها را فراموش کنید گفت: نظری در این مورد ندارم. فقط می‌گویم هرچه دارم از مردم است. دایی بدون مردم معنایی نمی‌دهد. من از آنها از صمیم قلب تقدیر و تشکر می‌کنم. بازی با عربستان شرایط خودش را داشت. در ورزشگاه‌های ما قشر جوان حضور دارند و هرگز دوست ندارند در پایان بازی بازنده لقب بگیرند مخصوصا مقابل تیمی که عرب باشد. من از آن اتفاق خیلی ناراحت شدم و به همین دلیل الان هم خوشحال نیستم.
او این اتفاقات را حاصل دو روی سکه فوتبال می‌داند: «فوتبال همین است. یک روز می‌بریم و جشن می‌گیریم و یک روز می‌بازیم و ناراحت هستیم اما باید سطح فرهنگی فوتبال خودمان را بالا ببریم. کسانی که زحمت کشیده‌اند را یک روز آنها در راس هرم قرار ندهیم و وقتی که باختند آنها را از عرش به فرش بکشانیم. این اتفاق اصلا خوب نیست.»
دایی برای فصل بازیکنانی را انتخاب می‌کند که عصای دستش در پرسپولیس باشند: «تمام سعی خود را می‌کنیم تا تغییرات زیادی نداشته باشیم اما در چند پست به بازیکن بزرگ نیاز داریم. از همین امروز سعی می‌کنیم نقاط ضعف خود را برطرف کنیم و بازیکنانی را جمع کنیم که به درد ما بخورند. من حتماً‌ دنبال بازیکنی نمی‌روم که بزرگ باشد؛ دنبال فردی می‌روم که از لحاظ فوتبالی به درد پرسپولیس بخورد و در لیگ خودش را به همه ثابت کرده باشد. این بازیکن باید شرایطی داشته باشد که به پرسپولیس کمک کند.»
او نقش کاشانی را در این موفقیت پررنگ می‌داند:«من با کاشانی به پرسپولیس آمدم و در این تیم احساس آرامش می‌کنم. باشگاه بدون حاشیه است و همین موضوع باعث می‌شود من به غیر از مسایل فنی فوتبال به چیز دیگری فکر نکنم. کار و تجربه کاشانی را قبول دارم و باید بگویم قهرمانی امروز از تلاش‌های حبیب کاشانی تا زحمات تدارکات تیم بوده است.»
او این شرایط را با شرایطی که در تیم‌ملی داشت مقایسه می‌کند: «بازهم می‌گویم قبلا در تیم ملی احساس آرامش نمی‌کردم و تنها بودم اما در این باشگاه با حضور کاشانی احساس آرامش می‌کنم و با قدرت‌تر به کارم ادامه می‌دهم. باید همه به هم همین‌طور کمک کنیم تا سال آینده موفق‌تر باشیم.»
دایی در جواب این سوال که چرا پرسپولیس مدتی است از فوتبال آسیا دور مانده گفت: «ابتدا تمام سعی و تلاش ما این بود که به آسیا برویم که خدا را شکر محقق شد اما حالا به همه قول می‌دهم تیم خودم را برای قهرمانی در سه جام در سال دیگر ببندم. فصل آینده باید در سه جام معتبر شرکت کنیم که خیلی دوست دارم هر سه جام را با هم بگیریم. پرسپولیس با این پتانسیل می‌تواند حرف‌ها زیادی برای گفتن داشته باشد مخصوصا در آسیا. واقعا برای فوتبال ایران بد است که از 4 نماینده‌ای که به آسیا فرستاده یکی از آنها را در مرحله بعدی ببیند. مگر ما چه چیزی از کره کمتر داریم و یا چرا از آنها عقب‌تر هستیم. آنها 4 نماینده در مرحله بعدی دارند و ما یک نماینده. به همین دلیل عزم خودم را جزم کردم تا سال آینده پرسپولیس را در آسیا به موفقیت برسانیم.»
دایی تمام دستیارانش را برای فصل بعد حفظ می‌کند: «تمام اعضای کادر فنی پرسپولیس که در حال حاضر در کنار من هستند سال بعد نیز در این تیم قطعا ماندگار خواهند بود چون زحمت کشیدند و به من برای رسیدن به هدفم کمک بزرگی کردند اما به خاطر اینکه قدرت نیمکت ما بیشتر شود افرادی را به این کادر اضافه خواهیم کرد که متعاقباً اسامی آنها را اعلام می‌کنم.»
دایی از مصاحبه‌های خیالی که از قول او زده می‌شود ناراحت است: «متاسفانه این حرف‌ها را فقط از رسانه‌ها می‌شنوم. من غیر از زمین تمرین و سالن کنفرانس با هیچ فرد دیگری مصاحبه نمی‌کنم اما در روزنامه‌ها مجبورم هر روز نگاه کنم که چه حرفی از من نوشته شده است. یعنی خودم حرف نمی‌زنم و دنبال حرف‌هایم در روزنامه‌ها می‌گردم چون می‌دانم هر کسی هر حرفی دلش می‌خواهد می‌نویسد. باور کنید بعضی اوقات به خاطر اینکه از قول من به فردی بی‌احترامی نشود روزنامه‌ها را روزانه چک می‌کنم که از قول من به بنده خدایی حرفی نزده باشند. این است ماجرای مصاحبه‌هایی که از من به تحریر درمی‌آورند.»
دایی قصد شفاف‌سازی در مورد لیست بعدی‌اش دارد: «در همین هفته اسامی بازیکنانی را که در لیست ما برای جذب شدن حضور دارند از طریق باشگاه اعلام می‌کنیم. به‌‌رغم اینکه می‌توانیم تنها 6 بازیکن لیگ برتری بگیریم برخی تا به امروز نام بیش از 20 بازیکن را معرفی کرده‌اند که قصد جذب آنها را داریم. یعنی کم‌کم اسم خودم را نیز می‌خواهند از لیست پرسپولیس خارج کنند این گمانه‌زنی‌ها درست نیست و لیست من در موقع خودش اعلام می‌شود.»
دایی در خصوص احتمال جذب مهدی مهدوی‌کیا گفت: «من با هیچ کس مشکلی ندارم. راجع‌به شخص نیز حرف نمی‌زنم. مهدوی‌کیا بازیکن بزرگی است که چند سال متوالی در راس فوتبال اروپا توپ زده است. او برای من و همه فوتبال ایران قابل احترام است اما مهدوی‌کیا روزی که به ایران آمد با استیل‌آذین قرارداد یکسال و نیمه امضا کرده است پس چطور من می‌توانم او را جذب کنم؟ با بازیکنی که قرارداد دارد هیچ وقت به خودم اجازه نمی‌دهم وارد مذاکره شوم.»
وقتی علی دایی در مورد همه‌چیز جواب می‌دهد حتی می‌توانید در مورد نایب قهرمانی بایرن در اروپا سوال کنید: «از صمیم قلب دوست داشتم بایرن مونیخ قهرمان شود اما در مصاحبه‌ای که انجام دادم گفتم اینتر به احتمال فراوان قهرمان می‌شود. این تیم ایتالیایی بسیار خوب و منطقی دفاع و حمله کرد. بازیکنی مثل میلیتو در این بازی بزرگ دو فرصت پیدا کرد و هر دو توپ را به گل تبدیل کرد. این نشان می‌دهد که فوتبال ایران چقدر با فوتبال دنیا فاصله دارد. باید همه با هم دست به دست هم دهیم تا سطح فوتبال‌مان را بالا ببریم.» دایی درباره هزینه‌های بالای برخی باشگاه‌ها برای خرید بازیکنان در فصل جاری گفت: «سیاست در باشگاه‌ها مهم است و پول نمی‌تواند راه‌حل مشکل برای یک باشگاه باشد. به نظر من مدیریت درست در آوردن بازیکن بسیار مهم است. با پول نمی‌توانند یک تیم را قهرمان کنند. امسال در لیگ تیم‌هایی بودند که خرج‌ زیادی کردند اما عوامل مهم‌تر از این موضوع که مدیریت نام دارد را در دستور کار خود نداشتند. قانون موفقیت در فوتبال بسیار خاص است که با پول به دست نمی‌آید.»
دایی هم جزو مخالفان عدم حضور دروازه‌بان‌های آسیای شرقی در لیگ است: «متاسفانه یکسری قوانین وجود دارد که به خودمان ضربه می‌زنیم؛ مثلا ممنوعیت حضور دروازه‌بانان خارجی در لیگ برتر. آیا تا به امروز فکر کرده‌اید که این اتفاق چقدر به فوتبال ما لطمه زده است؟ در حال حاضر جذب یک دروازه‌بان ما 500 یا 600 میلیون تومان در سال است اما وای به حال روزی که تیمی بخواهد دروازه‌بان تیم ملی را جذب کند. ان‌شاءا... ترتیبی بیندیشند که حضور دروازه‌بانان خارجی در لیگ برتر آزاد و در لیگ‌های پایین‌تر ممنوع شود.»
اگر به لیست تیم‌های لیگ یکی دقت کنیم 80 یا 90 درصد از بازیکنان خارجی استفاده می‌کنند و جوانان ایرانی را پشت خط خود گذاشتند. این موضوع یعنی سرمایه‌سوزی و بی‌تدبیری در فوتبال ایران. ما باید دروازه‌بانانی را بیاوریم که در حد لیگ برتر باشند و کمکی به سایر دروازه‌بانان بکنند.
علی دایی خودش مهاجم بوده پس می‌تواند در مورد ضعف مهاجمان صحبت کند: «این مساله به علمی بودن فوتبال ربطی ندارد. در استان‌های ما استعداد و پتانسیل‌های زیادی است و باید از سوی فدراسیون فوتبال شناسایی شوند اما متاسفانه کمیته‌ای به نام استعدادیابی نداریم. مثلا من یک روز رفتم و انصاری‌فرد مهاجم سایپا را از اردبیل به تهران آوردم و دیدید چگونه در لیگ برتر درخشید. اگر این اتفاق نمی‌افتاد آیا انصاری‌فرد شناخته می‌شد؟ باید به تیم‌های پایه خود بیشتر بها دهیم تا شاهد شکوفایی باشیم. متاسفانه در فوتبال ما هیچ باشگاهی وجود ندارد که به چشم واقعی به تیم‌های پایه خود نگاه کند و با جذب 20 یا 30 بازیکن برتر آنها را تحویل تیم ملی بزرگسالان دهد.»
سرمربی پرسپولیس درباره دلال‌بازی در فوتبال ایران گفت: «همه جای دنیا سیستم‌هایی وجود دارد که برخی افراد با مجوز فوتبال اقدام به مدیر بودن برای یک بازیکن می‌کنند. این اتفاق کار کوچکی نیست و در تمام دنیا وجود دارد. نام آن را دلال‌بازی نگذارید چون مدیر برنامه نام دارد. متاسفانه در ایران اگر فردی این کار را بکند او را زیر سوال می‌برند. مدیر برنامه بودن فیلترهایی دارد که از زیر نظر فدراسیون می‌گذرد و به آن می‌رسد که به نظر من کار بدی نیست اما من با دلال‌بازی مخالفم.»
دایی در جواب این سوال که اگر تاج نایب رئیس فدراسیون فوتبال به شما مدال قهرمانی می‌داد آن را قبول می‌کردید یا خیر گفت: «من مدال را از کسی که باید می‌گرفتم گرفتم. اصلاً به سمت تاج نرفتم که از او مدال بگیرم. فکر می‌کنم با این جواب شما همه چیز را متوجه شدید.»
از اینجا به بعد مصاحبه دایی جنجایی می‌شود آنجا که او آقای قطبی در مورد مهره‌سوزی دایی در تیم‌ملی را بی‌جواب نمی‌گذارد: «آقای قطبی نظر خودش را اعلام کرده و مورد احترام است. نمی‌خواستم جواب بدهم اما آقای قطبی بداند دایی جوانی و عمر خودش را در این مملکت گذاشت و امثال قطبی حق ندارند درباره من حرف بزنند و اظهارنظر کنند. هیچ‌کس نفهمید قطبی چگونه وارد فوتبال ما شد. آقای قطبی! من در این فوتبال به بیمارستان رفتم، به سرم بخیه خورد و شب‌ها نخوابیدم اما شما چی؟ متاسفانه فوتبال ما همین است. کسی مثل قطبی به خودش اجازه می‌دهد درباره من حرف بزند و ورزش ما را زیر سوال ببرد. من از شما خبرنگاران می‌پرسم آیا کسی می‌داند قطبی چه زجری برای فوتبال ما کشیده که الان باید حرف بزند؟»
از نظر دایی قطبی چون در زمان جنگ ایران نبوده نمی‌تواند در مورد دایی حرف بزند: «زمانی که در ایران جنگ بود ایشان از کشور خودشان فرار و در محیطی آرام زندگی کردند. کسی می‌دانست دایی امروز در روز آزادسازی خرمشهر قهرمان جام حذفی می‌شود و با 120 هزار نفر در ورزشگاه آزادی جشن می‌گیرد؟ آیا قطبی اینها را می‌داند؟ کسانی در این مملکت بودند که جان خودشان را کف دستشان گذاشتند و برعکس امثال قطبی که از ایران رفتند به خاطر ناموس و کشورشان در جنگ شهید شدند مثل همین جانبازانی که امروز در ورزشگاه بودند. اگر اینها نبودند، ما نبودیم. آقایان در رسانه‌های بیگانه رفتند و راجع‌ به مسایل مختلف حرف زدند و در بهترین جای دنیا زندگی کردند و حالا دارند این‌طوری حرف می‌زنند اما من نمی‌توانم در بهترین جای دنیا زندگی کنم.»
به همین دلیل از نظر دایی، قطبی دلش برای ایران نمی‌سوزد: «کسی باید این حرف‌ها را بزند که دلش برای ایران بسوزد. قطبی باید برود پرونده‌ قبلی خودش را جمع وجور کند. پروین حرف بسیار خوبی زد که هرگز دوست ندارم آن را در جواب قطبی در جمع خبرنگاران به کار ببرم. این حرف‌ها را به حمایت از خودم زدم و همیشه آرزوی قلبی من این است که تیم ملی با افشین یا بی‌ افشین نتایج مردم‌پسندی در فوتبال آسیا کسب کند.»
دایی در ادامه نشست خبری‌اش درباره پرونده شکایت از فدراسیون فوتبال گفت: «در این باره با شریفی حرف زدم. متاسفانه 45 روز است پرونده من در کشوی آقای کفاشیان است. نمی‌دانم حالا چرا این پرونده ما را می‌خواهند به وکلا یا حقوقدان‌ها نشان دهند. یک قرارداد را قبل از عید بررسی کرده‌اند و متاسفانه تا الان به آن جواب ندادند. این هم جزیی از ضعف‌های فدراسیون فوتبال است اما آقایان بدانند تا حقم را نگیریم دست‌بردار نیستم. من شریفی را دوست دارم و به او حق می‌دهم چون زیرمجموعه فدراسیون فوتبال است این‌طور با من برخورد کند. اگر آقایان پرونده 3 صفحه‌ای مرا 45 روز نگه داشته‌اند وای به حال فوتبالی که پرونده لیگ برترش 20 صفحه شود و باید حدود 3 سال در کشوی آقایان بماند. من زیاد به این موضوعات فکر نمی‌کنم چون باید تمرکزم را برای آینده پرسپولیس مشغول کنم اما مطمئن باشید تا به حقم نرسم دست‌بردار نیستم.»
وی در جواب این سوال که چرا مثل دنیزلی سرمربی سابق پرسپولیس فوتبال زیبا بازی نمی‌کنید گفت: «اگر مثل زمان دنیزلی بازی کنیم باید یک امتیاز بگیریم. مقابل استیل‌آذین حق‌مان 3 امتیاز بود. یکی از بهترین بازی‌ها را به نمایش گذاشتیم اما متاسفانه به حق خود نرسیدیم. مثلا بارسلونا در سال جاری عالی بود اما مشخص شد به تیمی که خوب بازی می‌کند جام نمی‌دهند. تیمی نتیجه می‌گیرد که در پایان یک مسابقه گل زده‌اش بیشتر باشد.»

نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)